Co student pierwszego roku wiedzieć powinien? – podpowiada notatek.pl

Rozpoczęscie studiów to wielkie przeżycie dla młodych ludzi. Ogrom spraw do załatwienia może być jednak dla nich bardzo przytłaczający. Notatek.pl podpowiada bez stresu poradzić sobie na pierwszym roku studiów.

Od tego należy zacząć

Nie jest do końca prawdą, że studia zaczynają się pierwszego października. Początkkujący student ma ręce pełne roboty znacznie wcześniej. Wiele uczelni wymaga rejestracji na ćwiczenia, wykłady, lektoraty, zajęcia wychowania fizycznego. Często do wyboru jest wiele grup i przedmiotów, a osoba, która dopiero zaczyna studiować nie jest w stanie samodzielnie dokonać trafnych decyzji. Jeżeli więc to możliwe, poradźmy się osób, które zaczęły studia na danej uczelni przed nami.

Pamiętajmy, że w momencie, kiedy dopiero zaczynamy studia, nie powinniśmy decydować się a obciążenie dodatkowymi przedmiotami. Przed rozpoczęciem nauki zazwyczaj mamy wiele zapału i chcielibyśmy zapisać się na wszystkie zajęcia dodatkowe. Nie jest to dobry pomysł, gdyż nie mamy jeszcze wyobrażenia o tym jak będziemy sobie radzić z tymi, które są obowiązkowe. Może się zdarzyć, że będą one dla nas tak dużym obciążeniem, że ie znajdziemy czasu na nic więcej. Podczas pierwszego semestru studiów dobrze jest zapisać się tylko na te przedmioty, które musimy zaliczyć. Nadmiar czasu z powodzeniem wykorzystamy na pracę i zawieranie nowych znajomości.

Jak wybrać ciekawe zajęcia?

Jeżeli nie wiesz, które zajęcia na Twojej uczelni są warte uwagi, koniecznie odwiedź stronę https://notatek.pl/wiedza/. Tam na pewno znajdziesz informacje, które dadzą Ci wyobrażenie o tym, czego będziesz się uczyć.

Pamiętaj, że każdy student musi w ciągu roku zdoyć określoną ilość punktów ECTS. Poszczególne przedmioty mogą się różnić ilością punktów. Najczęściej najwięcej punktów otrzymujemy za przedmioty całoroczne zawierające wykład i ćwiczenia. Należy zdawać sobie sprawę, że niektóre zajęcia są bardzo wymagające, a jednocześnie otrzymujemy za nie niewielką ilość punktów. Jeżeli nie jesteśmy pasjonatami poruszanej na nich tematyki, dobrze jest się dwa razy zastanowić zanim się na nie zapiszemy.

Zapisy na lektoraty

Pewne problemy mogą przyspożyć nam zapisy na lektoraty. W przypadku innych zajęć na uczelni mamy informację, że są one przeznaczone dla początkujących lub studentów, którzy zaliczyli dane kursy. Jeżeli chodzi o lekoraty zapisujemy się na konretny poziom. Rzadko jest to poziom całkowicie początkujący (gdyż większość studentów uczyła się języków obcych w szkołach średnich).

Kiedy zapiszemy się na lektorat, którego poziom będzie znacznie wyższy od naszych językowych umiejętności, prawdopodobnie będziemy czuć się nieswojo. Może nas kosztować wiele stresu i pracy, żeby nadążyć za grupą. Z kolei zbyt niski poziom sprawi, że będziemy się nudzić. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testów poziomujących, a także zapoznanie się z materiałami dostępnymi na notatek.pl. Przeglądając notatki z danego kursu językowego upewnimy się, czy jego poziom jest dla nas odpowiedni. Dodatkowo dowiemy się jakie zagadnienia poruszane są na lektoratach.